Eye center of excellence
Eye center of excellence är utvecklat för att möta dagens och framtidens vård vad gäller patientbehov och arbetssätt.
Hemsös och SveaNors gemensamt ägda projektutvecklingsbolag Vitartes förvärvade mark i den framväxande Hagastaden i slutet av 2015. Syftet med förvärvet var att möjliggöra byggnation av bland annat S:t Eriks Ögonsjukhus i anslutning till Nya Karolinska Sjukhuset. Ögonsjukhuset omfattar cirka 21 000 kvadratmeter och ligger i life science-området i Hagastaden, kvarteret Patienten.
Visionen är att skapa ett Eye center of excellence för att stimulera vård, forskning och utveckling inom ögonområdet, genom samverkan med andra aktörer inom vård, akademi och näringsliv.
Nybyggnationen färdigställdes vid årsskiftet 2019/2020 med miljöcertifiering Miljöbyggnad nivå guld. Den färdigställda fastigheten ägs och förvaltas av Hemsö.
Boka konferens
Hos oss kan du hyra in dig för små möten eller större konferenser. På ett eget våningsplan i byggnaden finns mötesrum och en aula med plats för 110 personer som kan hyras enligt önskemål veckans alla dagar.
Läs mer och boka här

